Клиника эстетической одонтологии

 

Календарь беременности зима 2008-2009

 

Текст статьи на литовском языке

TINKAMA DANTŲ PRIEŽIŪRA

Nėščios moterys daugiau rūpinasi būsimu kūdikiu nei pačios savimi. Dažniausiai užmiršta išsivalyti dantis, kuriuos šiuo laikotarpiu reikėtų valyti ypač atsakingai, nes nėštumo metu dėl hormoninių pokyčių dantenos tampa jautresnės vietiniams dirgikliams - apnašoms.

Nėščiųjų gingivitas


Prasta burnos higiena ir iabai daug apnašų ypač kenkia toms nėščioms moterims, kurios blogai jaučiasi. Todėl gali pasireikšti išplitusi arba lokalioji dantenų hiperplazija, vadinamasis nėščiųjų gingivitas. Nėščiųjų dantenos oaburksta, parausta, jas skauda. Prisilietus dantų šepetėliu prasideda kraujavimas. Dauguma moterų nutraukia dantų valymą manydamos, kad tai praeis savaime. o tai dar labiau pakenkia burnos ertmės higienai. Nėščiųjų gingivitas dažniausiai išsivysto tarp trečio ir devinto nėštumo mėnesio. Jautrias kraujuojančias dantenas reikėtų švelniai valyti minkštu dantų šepetėliu. Pasikonsultuokite su odontlogu. Paprastai nėščiųjų gingivito prognozė gera; jis praeina tuoj pat, pasibaigus nėštumui. Sunkios gingivito formos pasitaiko, kai tuo pačiu metu nėščiosios serga nefritu. Tais atvejais kartais gali susidaryti opos ir dalinės gleivinės nekrozės.

Yra moterų, kurios, esant nėštumo toksikozei, negali valgyti kai kurių maisto produktų, jas pykina, dažnai vemia. Vėmimas kenkia dantims. Dėl rūgštinės terpės susidarymo gali prasidėti emalio erozijos. Jei nesilaikoma burnos ertmės higienos, ant dantų atsiranda daug apnašų, gali išsivystyti demineralizacija, o vėmimams kartojantis ir aktyvus daugybinis ėduonis. Todėl po vėmimo burną rekomenduojama išskalauti vandeniu su soda (stiklinė vandens ir vienas arbatinis šaukštelis sodos) ar pienu. Po vėmimo iš karto nerekomenduojama valytis dantų nes tai gali pažeisti emalį. Dantys labai pažeidžiami ir dėl to, kad dauguma moterų nori valgyti daug cukraus turinčių maisto produktų. Tai sudaro visas sąlygas ėduoniui vystytis.

Būtina reguliariai lankytis pas odontologą ir atlikti profesionalią burnos ertmės higieną: pašalinti susidariusius dantų akmenis, apnašas. Geriausia būtų, kad moteris prieš pastodama pagalvotų apie savo burnos ertmės sveikatą dar prieš nėštumą reikėtų susitaisyti ėduonies pažeistus dantis, pakeisti abejotinas plombas.

Apsilankius pas odontologą, išsiaiškinamadantų ėduonies bei komplikacijų įtaka mamos ir vaisiaus organizmui. Taip pat akcentuojama burnos ertmės higienos svarba, mokoma higienos metodų, patariama, kokias priežiūros priemones pasirinkti. Jeigu nėščiai moteriai reikia gydyti dantis, tai geriausia atlikti antrame nėštumo trimestre. Tai saugiausias nėštumo laikotarpis kai odontologai gali taisyti dantis. Pirmame ir trečiame nėštumo trimestre suteikiama tik būtiniausia odontologo pagalba (prieš tai pasitarus su gydytoju akušerių - ginekologu).

Dantų priežiūra


Dantis valykite bent du kartus per dieną minkštu šepetėliu. Naudokite fluoro turinčią dantų pastą. Ypač kruopščiai valykite dantų paviršių toje vietoje, kur jie siekiasi su dantenomis Nepamirškite siūlo tarpdančiams valyt. Reguliariai lankykitės pas odontologą viso nėštumo metu ir po gimdymo. Svarbus profilaktinis vaidmuo tenka maisto produktams, kuriuose gausu fluoro: arbatai, daržovėms, menkėms, kepenims, riešutams."


Gydytoja odontologė Rūta Jakaitė

„Studio Dentis", mob. tel 8 61221 100