studio dentis - ESTETINĖS ODONTOLOGIJOS KLINIKA

 

Asmens burnos higiena

 

Burnos priežiūra yra vienas būtiniausių kasdieninių darbų, o žavi šypsena labai priklauso nuo mūsų valios ir pasirinkto gyvenimo būdo.

Dantų valymas

Rekomenduojame dantis valyti du kartus per dieną (ryte ir vakare) po 2-3 minutes. Valyti reikėtų sukamaisiais, šluojamaisiais judesiais, nes taip geriausiai nuvalomi paviršiai ir nepažeidžiamos dantenos. Horizontaliais judesiais valomos ant liežuvio susikaupusios apnašos arba galima tam naudoti liežuvio valiklį. Geriausia naudoti minkštą arba vidutinio kietumo dantų šepetėlį, kuris turi būti keičiamas kas 2-3 mėn., kai šereliai pradeda deformuotis. Persirgus infekcinėmis ligomis, šepetėlius būtina pakeisti į naujus.

Šepetėlių pasirinkimas

Dantų šepetėliai skiriasi galvutės dydžiu, forma, šerelių ilgiu ir storiu, kaklelio palinkimo kampu, kietumu (labai minkšti, minkšti, vidutinio kietumo, kieti ir labai kieti).

  • Labai minkšti ir minkšti šepetėliai skirti vaikams, taip pat žmonėms sergantiems dantenų uždegimu.
  • Minkšti ir vidutinio kietumo šepetėliai skirti paaugliams ir suaugusiesiems.
  • Vidutinio kietumo ir kietais šepetėliais valomi dantų protezai.
  • Specialios paskirties šepetėliai naudojami nešiojant kabes (breketus), esant netaisyklingai danties padėčiai dantų lanke, sunkiai pasiekiamiems paviršiams valyti. Būna šepetėlių, turinčių dvi galvutes.

Vaistinėse galima nusipirkti ir liežuvio valiklių. Sergant kai kuriomis sisteminėmis ligomis (pvz., virškinamojo trakto), ant liežuvio dažniausiai kaupiasi apnašos, jas reikia nuvalyti.

Kiekvieną kartą išsivalius dantis, šepetėlis turi būti kruopščiai nuplaunamas po tekančia vandens srove ir pastatomas vertikaliai šereliais į viršų.

Tarpdančių siūlai

Būtina valyti tarpdančius su tarpdančių siūlu (flosu). Siūlai būna įvairaus storio, vaškuoti ir nevaškuoti, impregnuoti fluoru, su koteliu ir kt.
Siūlome rinktis vaškuotus siūlus, nes jie yra tvirtesni, nešerpetoja, lengviau praslysta į tarpdantį. Tarpdančių siūlą rekomenduojama naudoti prieš valant šepetėliu. Valykite atsargiai, nepažeiskite dantenų. Valant po tiltais, po kabėmis naudojami specialūs siūlai turintys standų galiuką.
Svarbiausia nenaudoti siuvimo siūlų, nes jie nėra sterilūs ir gali sukelti infekciją bei pažeisti dantenas.

Tarpdančių šepetėliai

Tarpdančiai valomi ir specialiais tarpdančių šepetėliais. Jie gali būti įvairaus dydžio priklausomai nuo tarpdančio. Tinkamą tarpdančių šepetėlį gali rekomenduoti Jus gydantis gydytojas odontologas ar burnos higienistas.

Dantų krapštukai

Būna įvairios formos (plokšti, trikampiai, apvalūs), plastikiniai ir mediniai, impregnuoti arba neimpregnuoti fluoru. Dantų krapštukai ne visiškai pašalina apnašas, jie padeda pašalinti maisto likučius tarpdantyje ir daugiau naudojami iškart po valgio. Jais galima lengvai pažeisti dantenas, todėl tarpdančių siūlai ir šepetėliai yra veiksmingesnė ir rekomenduotina valymo priemonė nei dantų krapštukai.

Dantų pastos

Dantų pastos gali būti:

  • higieninės - malonaus skonio, gerai išvalo, tačiau sudėtyje neturi gydomųjų medžiagų. Tokios pastos tinka mažiems vaikams, taip pat tinka žmonėms, turintiems protezus ant implantų, ar alergiškiems (veikliosioms pastų medžiagoms);

  • gydomosios-profilaktinės - šiose pastose be įprastinių higieninių medžiagų yra antikariozinių, antibakterinių, uždegimą stabdančių, mažinančių dantų jautrumą, slopinančių akmenų susidarymą ir kt. medžiagų. Tokios pastos (priklausomai nuo sudėties) mažina dantų jautrumą, trukdo susidaryti apnašoms, naudojamos karieso profilaktikai.

Patartina pastas keisti, nes prie jų veikliųjų medžiagų priprantama. Galima varijuoti pastų rūšimis arba pakeisti firmą, nes naudojant skirtingas pastas jose esančios medžiagos ir jų sudedamųjų dalių santykis skiriasi.

Burnos skalavimo skysčiai

Tai papildoma priemonė. Dantų skalavimo skystis gali būti naudojamas prieš dantų valymą, po valgio. Skalaudami prieš valant dantis, lengviau nuvalysite apnašas, o jeigu skalausite po valgio, pašalinsite maisto likučius, pagerės burnos kvapas. Skalauti reikia ne trumpiau kaip minutę.
Skalavimo skysčiai gali būti:

  • kosmetiniai - gaivina burnos kvapą ir naikina bakterijas;
  • gydomieji - padeda užgyti dantenų uždegimams, sergant gingivitu, periodontitu ir kt..

Gydomuosius skysčius geriau vartoti išsivalius dantis, nes veikliosios medžiagos veiksmingesnės.

Galima naudoti ir vaistažolių nuovirus, pvz.: ramunėlės slopina uždegimą, ąžuolo žievės nuoviras slopina dantenų kraujavimą, beržo lapai ir pumpurai veikia dezinfekuojamai ir t.t.

Kramtomoji guma

Becukrė kramtomoji guma - naudinga ėduonies profilaktikos priemonė. Kramtant skatinamas seilėtekis, gerėja burnos savivala. Jei kramtomojoje gumoje yra ksilitolio, ji dar veikia ir antibakteriškai. Kramtoma pavalgius iki 10minučių.